Uncategorized

Współpraca artystyczna – drogi ku innowacjom medycznym

Stenty sercowo-naczyniowe stanowią udany postęp naukowy, ale mogą mieć swoje korzenie w sztuce: niektóre projekty stentów zostały zainspirowane zasadami origami, japońskiej sztuki składania papieru1. Rzeczywiście, sztuka może informować medycynę na niezliczoną ilość sposobów – zapewniając nie tylko inspiracja, ale także wgląd i humanizujący dotyk. Współpraca między lekarzami, artystami i humanistami w Wielkiej Brytanii zatytułowana Life of Breath , na przykład, bada zrozumienie duszności w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP), szukając sposobów, w których interdyscyplinarne podejście może poprawić diagnozę i leczenie tej coraz bardziej rozpowszechnionej choroby. W innych miejscach coraz częściej spotyka się artystów współpracujących ściśle z naukowcami medycznymi. Wysiłki te są pochodną szerszej interdyscyplinarnej współpracy artystyczno-naukowej, która ma czcigodną historię. Organizacja Leonardo – odwołująca się do interdyscyplinarnych badań Leonarda da Vinci – powstała w 1982 roku jako forum do badania wzajemnych wpływów sztuki i nauki. Podobnie, Media Laboratory w Massachusetts Institute of Technology kładzie nacisk na antydyscyplinarną kulturę , używając sztuki medialnej i nauk ścisłych do tworzenia nowych technologii. Inicjatywa National Academies Keck Futures Initiative zwołała niedawno konferencję poświęconą badaniom nad współpracą w dziedzinie sztuki i nauki, inżynierii i medycyny granicznej , zachęcając do interdyscyplinarnych dyskusji skoncentrowanych na rozwiązywaniu rzeczywistych problemów. Program Djerassi Resident Artists w Woodside w Kalifornii poświęca corocznie miesięczną sesję współpracy artystyczno-naukowej. Niezliczone inne organizacje promują podobną pracę.
Współpraca artystyczno-naukowa oświetla metody i procedury stosowane w różnych dziedzinach, które mogą usprawnić praktykę lekarską. Jeden punkt przecięcia leży w obserwacji. Artyści są głębokimi obserwatorami: wykorzystują swoje zmysły, a następnie przyswajają swoje odkrycia, przekształcając ich wgląd w artystyczną ekspresję. Ale ścisłe obserwacje od dawna były równie istotne dla badań naukowych: na przykład w XIX wieku biologia kładła nacisk na opis i klasyfikację, a wcześniej naukowcy uważnie obserwowali świat przyrody, nawet jeśli przyczynili się do postępu, takiego jak mikroskop, który poprawił ich jakość. zdolność obserwacyjna.
Ta pokrewieństwo umiejętności obserwacyjnych pozwala sztuce na wniesienie dwóch ważnych wkładów do medycyny. Po pierwsze, artyści mogą tworzyć reprezentacje struktur, które trudno jest wizualizować. Kto nie potrafi przywołać obrazu reprezentacji dwuniciowej spirali Watsona i Cricka w wielokolorowych kulach. Lekarze znają anatomiczne rysunki da Vinci i Franka Nettera i potrafią docenić zarówno ich dokładność, jak i piękno. W erze cyfrowej sztuka może reprezentować tak złożone zjawiska, jak ludzki genom, w tym dynamiczne interakcje; na przykład animacje dynamiki micromachine komórki stworzone przez medycznego ilustratora Davida Bolinsky ego stanowią przykład połączenia prawdy i piękna .
Albert I, 2009.A trójwymiarowy model rzeźbowy połączenia układu nerwowego stworzony przez artystę Fréna Ilgena oraz fizyka i neurologa Partha Mitra.
Fré Ilgen
Po drugie, takie wizualne przedstawienia, nawet jeśli przekazują konkretną wizję artysty, mogą komunikować publiczności owoce pracy naukowej
[patrz też: kropla krwi do badania krzyżówka, moczówka prosta u psa, rosaćwik ]

Zobacz też: # Kan-Therm Warszawa, # odkamienianie ekspresów lublin, # trycholog warszawa,