Uncategorized

Czym jest rak kolczystokomórkowy ?

Rak płaskonabłonkowy (SCC) to rodzaj nowotworu wywodzącego się z komórek płaskonabłonkowych skóry lub wyściółki narządów, takich jak jama ustna, gardło i płuca. Jest to powszechna postać raka skóry i może również występować w innych obszarach ciała, takich jak szyjka macicy i przełyk.

SCC jest często spowodowane ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe (UV) ze słońca lub solarium. Ludzie, którzy mają jasną skórę, jasne włosy i oczy, są bardziej narażeni na SCC, podobnie jak ci, którzy mają historię oparzeń słonecznych lub pracują na zewnątrz. Inne czynniki ryzyka SCC obejmują palenie tytoniu, immunosupresję i niektóre infekcje, takie jak wirus brodawczaka ludzkiego (HPV).

Objawy SCC mogą obejmować nowy wzrost na skórze lub ranę, która się nie goi. Narośl może być czerwona, łuszcząca się lub chrupiąca i może łatwo krwawić. W niektórych przypadkach wzrost może być bezbolesny. Jeśli SCC pojawi się w jamie ustnej, gardle lub płucach, może powodować trudności w połykaniu, chrypkę lub uporczywy kaszel.

SCC jest zwykle diagnozowany za pomocą biopsji, w której pobiera się próbkę tkanki i bada pod mikroskopem. Leczenie SCC może obejmować operację usunięcia narośli nowotworowych, radioterapię lub chemioterapię. Najbardziej skuteczne leczenie będzie zależeć od wielkości i umiejscowienia raka, a także od ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Ważne jest, aby chronić się przed słońcem, aby zmniejszyć ryzyko SCC. Można to zrobić, nosząc odzież ochronną, stosując krem ​​do opalania i szukając cienia, gdy słońce jest najsilniejsze. Ważne jest również, aby unikać palenia tytoniu i zaszczepić się przeciwko HPV, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju SCC.

Zobacz też: # elektrostymulacja krtani, # jonizator wody alkalicznej opinie, # transport z Grecji,