Ortopedia i rehabilitacja

Budowanie jaźni, budowanie Ameryki: Kulturowa historia psychoterapii

Posted in Uncategorized  by admin
December 4th, 2018

Dekonstrukcjonizm jest filozoficznym podejściem do wiedzy, która wywarła głęboki wpływ na amerykańskie życie intelektualne, więc nie jest zaskakujące, że narzędzia dekonstrukcjonistycznej myśli powinny zostać wykorzystane w historii psychoterapii. Ta książka jest intrygującą syntezą historii, filozofii, polityki medycznej oraz teorii i praktyki psychoterapeutycznej. W konstruowaniu jaźni, konstruowaniu Ameryki, Philip Cushman, psycholog z California School of Professional Psychology w Alameda, twierdzi, że psychoterapia praktykowana w Stanach Zjednoczonych jest najlepiej rozumiana jako artefakt kulturowy, który ogólnie nadmiernie podkreślał indywidualność i indywidualność. samego siebie. Cushman zaczyna od opowiedzenia historii pojęcia siebie w Ameryce. Najbardziej podstawową ideą Cushmana jest to, że z biegiem czasu nie ma stałości ludzkiego ja ; że ja konkretnej epoki jest unikalne dla tamtej epoki; i jako następstwo, że nie ma chorób psychicznych, które są uniwersalne. Jak to ujął Cushman: Nie ma już uniwersalnych chorób, więcej niż istnieje uniwersalne ja . Jaźń konkretnej ery jest konstruowana przez środowisko społeczne tamtej ery i rozwija w ten sposób pewne szczególne cechy. Opierając się na tym pojęciu, Cushman śledzi historyczny rozwój idei jaźni i psychoterapii w Ameryce.
W Stanach Zjednoczonych najwcześniejszym podejściem do terapii było podejście mesmeryków, którzy wykorzystali dyskurs naukowy, aby rozwiązać problemy duchowe. Mesmeryzm był potężną i skuteczną siłą polityczną, która wykorzystywała połączenie psychologii, religii i politycznej zmowy , aby pomóc państwu w politycznej kontroli obywateli. Później mroczny widok Sigmunda Freuda na ludzką naturę i ludzkie impulsy przybył do Ameryki. Ale w Ameryce psychoanaliza została przekształcona i nie stała się oknem na ciemność wewnętrznego życia, ale środkiem, dzięki któremu jednostka może uświadomić sobie kapitalistyczny ideał osobistego doskonalenia i większej wydajności. Stworzyła nową wizję życia wewnętrznego i zapewniła środki, dzięki którym można zbadać wewnętrzne życie. Psychoanaliza pozwoliła na medykalizację jaźni i stworzyła naukowy język do omawiania wewnętrznych wydarzeń, które wcześniej były wyłącznym przedmiotem dyskursu teologicznego lub filozoficznego. W tym wszystkim jednak psychoanaliza promowała złudzenie wyjątkowego i indywidualnego ja.
Niektórzy psychologowie, zwłaszcza Harry Stack Sullivan, opracowali podejście psychologiczne, które w pełni doceniło rolę ludzkich powiązań w tworzeniu wewnętrznego życia. Ale to podejście było zbyt radykalne dla amerykańskiej psychologii i psychiatrii jako całości i zostało porzucone dla bardziej smacznych i indywidualistycznie zorientowanych idei teoretyków stosunków między przedmiotami, takich jak Melanie Klein, DW Winnicott i Heinz Kohut. Ich teorie miały charakter nieświadomie konsumencki i miały tendencję do promowania politycznego i społecznego status quo. Natomiast hermeneutyczne podejście do terapii, które popiera Cushman, postrzega siebie jako niestabilny i zmieniający się produkt sił kulturowych i politycznych oraz interakcji społecznych
[hasła pokrewne: stomatologia warszawa gocław, mezoterapia bezigłowa cena, implanty zębów przeciwwskazania ]

Tags: , ,